piątek, 13 marca 2015

Alimenty a dorosłe dzieci

Dostałem dość ciekawe pytanie na e-mail. Sprawa jest dość nieprzyjemna, ponieważ dotyczy obowiązku alimentacyjnego. Nie niej jednak mój znajomy podjął się udzielić odpowiedzi czytelnikowi, którą zamieszczam na blogu z korzyścią dla czytelników. Oto pytanie i odpowiedź eksperta.


Płacę alimenty na córkę z pierwszego małżeństwa, która kończy studia i chce pisać pracę magisterską. Do kiedy jestem zobowiązany płacić alimenty, czy aż do obrony pracy magisterskiej?

Niekoniecznie. Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci trwa do czasu, kiedy będą w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeżeli więc córka mimo trwających studiów podejmie pracę, to pańskie zobowiązanie wygaśnie. Podobnie jest, gdy dziecko ma bądź wchodzi w posiadanie majątku wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania. Warto też pamiętać o tym, że w orzecznictwie sądowym zwykle ogranicza się obowiązek alimentacyjny dwoma warunkami: kontynuowaniem nauki przez dziecko i wiekiem nie przekraczającym 26 lat. Jest to jednak ograniczenie, które może nie znaleźć zastosowania. Jeżeli córka nie znajdzie pracy, wciąż będzie mogła domagać się alimentów. Pieniędzy mogą oczekiwać również dzieci, którym zły stan zdrowia uniemożliwia samodzielne utrzymywanie. Nie ma tu ograniczenia wiekowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz