wtorek, 25 lipca 2017

Alior wśród liderów bankowości

Warto wspomnieć o wydarzeniu, które miało miejsce w kwietniu. Odbyła się Wielka Gala Liderów Bankowości. Uroczystość przebiegała w Warszawie w hotelu Westin. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla sektora finansowego w Polsce. Sam konkurs nosi roboczą nazwę „Liderzy Świata Bankowości”. Organizowany jest przez Banking Forum, w skład, którego wchodzą przedsiębiorcy, prezesi banków oraz instytucje związane z branżą, dziennikarze finansowi i przedstawiciele organizacji państwowych. Statuetki przyznawano w kilku kategoriach. Zaś miano najlepszego banku podzielono na dwie pod-kategorie. Różnicując banki pod względem wielkości aktywów własnych.

Alior Bank nagradzany kilkukrotnie


Alior Bankowi przypadła nagroda za Najlepszy Bank Mały i Średni. Zaś Bank Zachodni WBK zdobył nagrodę w kategorii Najlepszy Bank Duży. Warto wspomnieć o nagrodach pozostałych laureatów. Najbardziej innowacyjnym bankiem ubiegłego roku został mBank za rozwój platformy bankowości elektronicznej i mobilnej oraz nowy system transakcyjny. Za najciekawszą innowację uznano aplikację IKO należącą do PKO BP. Do BZ WBK powędrowała kolejna statuetka za najszybszy rozwój i zdobycie 3 miejsca wśród banków obecnych w Polsce pod względem liczby klientów.
Kategoria, w której zwyciężył Alior Bank obejmuje banki z kapitałem własnym o wielkości do 3 mld złotych. Statuetkę w imieniu Aliora odebrał tego samego dnia Wiceprezes Zarządu Krzysztof Czuba.
To nie jedyna nagroda dla Alior Banku w tym roku. Warto wspomnieć jeszcze o zwycięstwie w plebiscycie magazynu „Global Finanse” z tytułem „Najlepszego Banku w Polsce”. Pozostaje życzyć Alior-owi kolejnych sukcesów i determinacji w walce o pozyskiwanie nowych i utrzymywanie na wysokim poziomie usług dla obecnych klientów.

Zakup Meritum Banku opłacił się


Meritum Bank został wykupiony przez Alior Bank. Zapłacił ponad 352 mln zł za 97,9 procent akcji Meritum. Przejmujący aby pozyskać dodatkową gotówkę przeprowadził emisję akcji. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Aliora głosowało nad uchwałą w tej sprawie 31 października. Wyemitowano 2 355 498 akcji, obejmowanych po cenie 73,30 zł. Głównymi akcjonariuszami przejmowanego banku są Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz fundusz inwestycyjny ze Stanów Zjednoczonych – Innova Capital.

Wymagane zgody


Jak w przypadku większości tak dużych transakcji i przejęć na rynku, także obecnie wymagana była zgoda regulatorów. Aby zakup doszedł do skutku musieli go zatwierdzić organ antymonopolowy, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Nadzoru Finansowego. KNF w tym wypadku zatwierdziło zgodę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia (NWZ) akcjonariuszy, które  przegłosowało emisję akcji serii H. Ponieważ umowa przekracza 10% kapitałów własnych banku, Alior Bank poinformował o szczegółach transakcji akcjonariuszy w szczegółowym komunikacie.

Konsolidacja powiększyła bazę klientów


Przejęty bank, czyli Meritum mógł pochwalić się dorobkiem ok. 200 tys. klientów i ok. 200 oddziałami w Polsce. Zbierał również regularnie pozytywne opinie od klientów, którzy doceniają obecny brak opłat za podstawowe produkty bankowe. W tym oczywiście konto osobiste, kartę i sieć bankomatów w Polsce. Marka Meritum docelowo zniknęła z rynku, klienci przeszli pod szyld Aliora; zaś część dublujących się oddziałów została zamknięta. Prezes Alior Banku – Wojciech Sobieraj, informował niedawno o wykorzystaniu doświadczenia Meritum Banku w dziedzinach bankowości dla małych firm oraz rynku pożyczek gotówkowych. Co ma pozwoliło Alior-owi na poszerzenie oferty i przyspieszyło rozwój na rynku bankowym.

1 komentarz:

  1. Bank ING zrobił gigantyczny krok do przodu, dzięki wprowadzeniu do oferty nowoczesnego konta osobistego.

    OdpowiedzUsuń